Šeimos planavimas

Šeimos planavimas - tai tam tikra priemonių visuma, leidžianti sutuoktiniams laisvai ir atsakingai nuspręsti, kiek ir kada turėti vaikų, atsižvelgiant į savo ir vaikų poreikius, t.y. tiek norint susilaukti kūdikio, tiek siekiant atidėti nėštumą.

Trumpai apie nevaisingumą

pic_content_1.pngPlanuojanti vaiką pora kartais persistengia – mylisi kelis kartus per dieną, kad tik pastotų. Tačiau vaisingumas nuo to nepriklauso. Dažnai mylintis sperma nespėja subręsti, todėl siūloma laikytis ritmo – 2-3 kartai per savaitę.

Vaisingumui svarbios moters ir vyro persirgtos ligos, moters amžius (kuo jaunesnė, tuo geriau), svoris (lieknų moterų hormonų apykaita geresnė). Prieš dirbtinio apvaisinimo procedūrą apkūnioms moterims rekomenduojama mesti svorį. Labai svarbi moters psichologinė būsena. Tos, kurios jaučia įtampą, ar pastos, dažniau nepastoja ar pastojusios persileidžia.

Kai pora kreipiasi norėdama gydytis nevaisingumą, skiriami spermos tyrimai, ištiriama lytinių organų anatomija, kiaušidžių būklė, atliekamos echoskopijos, dubens rentgeno nuotraukos. Kartais tenka laporoskopiniu būdu apžiūrėti genitalijas iš vidaus, ar kiaušintakiai pralaidūs, ar normali jų peristaltika, ar ne per storas kiaušidžių apvalkalas ir t.t. Tiriamas įvairių hormonų kiekis moters kraujyje. Yra ir specialių testų, leidžiančių nustatyti spermatozoidų migraciją gimdos kaklelio gleivinėje, atliekamas net gimdos kaklelio gleivių ir spermatozoidų suderinamumo testas.

Labai svarbu nuodugniai ištirti skydliaukės veiklą, todėl negalinti pastoti moteris siunčiama pas endokrinologą. Kartais užtenka pakoreguoti medikamentais skydliaukės hormonų gamybą, ir šeima gali pradėti lauktis.

Jei vyro sperma pilnavertė, o moters hormonų pusiausvyra normali, atliekama daugybė testų nevaisingumo priežasčiai nustatyti. Pavyzdžiui, tiriamos moters gleivės, ar jose nėra spermą naikinančių antikūnų. Jei diagnozė pasitvirtina, palengvinamas spermos kelias į gimdą – atliekamas vadinamasis pusiau dirbtinis apvaisinimas (inseminacija). Vaisingomis moters dienomis sperma suleidžiama labai plonu kateteriu į gimdą. Taip išvengiama gleivių pasipriešinimo. Tai ambulatoriškai atliekama procedūra, nereikia gultis į ligoninę. Tą pačią dieną moteris važiuoja namo.


Skaičiuojant procentais, „pusiau dirbtinio“ apvaisinimo rezultatai – 15-20 proc. visų besigydžiusių porų. Tik po 4-5 nesėkmingų inseminacijų rekomenduojamas pagalbinis apvaisinimas.

Jeigu gydymas ar inseminacijos nepadėjo susilaukti vaikelio, pora gali ryžtis dirbtiniam apvaisinimui. Viena tokia procedūra kainuoja apie 3000 eurų, o rezultatai – 30-40 proc. klinikinių nėštumų. Lietuvoje atliekamų dirbtinių apvaisinimų rezultatai niekuo nenusileidžia pasauliniams. Deja, kol kas Lietuvoje nėra dirbtinio apvaisinimo įstatymo, tad nevaisingos šeimos turi pačios ieškoti pinigėlių, jei nori susilaukti vaikelio. Tuo metu kitose šalyse yra taikomas kompensavimas iš valstybinių fondų, privačių draudimo kompanijų. Pavyzdžiui, Izraelyje nevaisingoms poroms visiškai kompensuojamas gydymas iki dviejų vaikų gimimo, tik už trečią vaikutį pora turėtų sumokėti pati.

Kalbant apie nevaisingumą, naudojami terminai – absoliutusis nevaisingumas, pirminis nevaisingumas ir antrinis nevaisingumas. Diagnozė „absoliutusis nevaisingumas“ reiškia, kad moteriai pastoti ir išnešioti vaiką visiškai neįmanoma, nes yra su nėštumu nesuderinama lytinių organų patologiją (pvz., nėra gimdos arba/ir jos priedų). „Pirminis nevaisingumas“ būna tada, kai moteris niekada nebuvo pastojusi ir per vienerius metus, sutuoktiniams nenaudojant jokių kontracepcijos priemonių, nepastoja. „Antrinis nevaisingumas“ nustatomas tada, kai moteris praeityje buvo pastojusi (gimdė, nėštumą nutraukė, įvyko savaiminis persileidimas arba buvo negimdinis nėštumas), bet daugiau nebepastoja. Antrinio nevaisingumo atvejų yra daugiau negu pirminio.

Nevaisingumo priežastys

Moterų

 • Infekcinės ligos (chlamidiozė, stafilokokinės infekcijos ir kt.).
 • Ovuliacijos sutrikimai (geltonkūnio nepakankamumas, vėlyva ovuliacija ir kt.).
 • Anatominiai pakitimai (gimdos užsilenkimas, kiaušintakių anatominiai pakitimai ir kt.).
 • Endometriozė (gimdos gleivinės formavimasis kituose moters organizmo organuose).
 • Hiperprolaktinemija (padidėjęs hormono prolaktino kiekis kraujyje).
 • Kitos.

 

Vyrų

 • Infekcinės ligos (ureaplazmozė ir kt.).
 • Spermatogenenezės (spermos gaminimosi) sutrikimai ar spermos defektai, kurių kilmė lieka neaiški.
 • Anatominiai pakitimai.
 • Imunologiniai sutrikimai, kliudantys spermos judėjimui moterų lytiniuose takuose.
 • Kitos.

 

Užsirašyti konsultacijai pas gydytoją

Paskambinkite į Gražinos Bogdanskienės Vaisingumo Centrą telefonu (8~5) 261 4226 arba 8 687 80605 ir mes Jus užregistruosime gydytojo konsultacijai. Telefonu užsirašysime Jūsų vardą, pavardę ir telefono numerį. Nevaisingumas paliečia abu partnerius šeimoje, todėl jei yra galimybė, siūlome pirminės konsultacijos metu dalyvauti abiems partneriams.

Spermos tyrimas

Jeigu anksčiau neesate tyręsi dėl nevaisingumo poroje, rekomenduojame atlikti spermos tyrimą. Šiam tyrimui taip pat reikia užsiregistruoti. Tai padaryti galima ir iki pirminės konsultacijos pas gydytoją. Registracija yra būtina, nes mes privalome užtikrinti ir suplanuoti, kad embriologas atliktų tyrimą valandos bėgyje.

Prieš spermos tyrimą rekomenduojamas 3 dienų susilaikymas nuo lytinių santykių. Atkreipiame dėmesį, kad ilgesnis susilaikymas nepagerina spermos kokybės. Sperma turi būti paimta masturbacijos būdu stengiantis visą ejakuliatą surinkti į sterilų indelį. Spermos tyrimui spermą galima atsivežti iš namų jeigu kelionė trunka iki pusvalandžio. Šiuo atveju sterilų indelį spermai (šlapimo tyrimų indelius) galima įsigyti vaistinėje. Indelį su sperma būtina laikyti šiltai, priglaustą prie kūno.

Spermos tyrimą taip pat galima atlikti atvykus į Vaisingumo Centrą sutartu metu. Čia turime specialią atskirą patalpą. Primename, kad spermos tyrimų rezultatams neigiamos įtakos turi kaitinimasis pirtyje, vartojamas alkoholis, rūkymas.

Pirmojo susitikimo metu

Pirmojo susitikimo metu gydytoja išklausys Jūsų nusiskundimus, atliks ginekologinę apžiūrą, echoskopiją ir suplanuos tolimesnius tyrimus siekiant išsiaiškinti nevaisingumo priežastis bei pasiūlys gydymo eigą.

Gydymas

Yra daug nevaisingumo gydymo būdų ir Jūsų gydytojas, ištyręs nevaisingumo priežastis, visų pirma pasiulys lengviausią ir labiausiai tausojantį sveikatą. Nors pacientai neretai nori iš karto griebtis sudėtingiausių gydymo procedūrų siekiant greičiausio rezultato, atkreipiame dėmesį, kad ir paprastesni bei daug pigesni gydymo būdai, pavyzdžiui hormoninis gydymas ar operacija, yra labai efektyvūs.

Galimos procedūros nuo lengviausios iki sudėtingiausios:

Hormoninis gydymas

Esant hormonų pusiausvyros sutrikimams gali pagelbėti medikamentinis gydymas ir natūralūs lytiniai santykiai. Šis būdas gali pagelbėti net jei nevaisingumo priežastys lieka neaiškios. Taip pat hormoninis gydymas gali būti taikomas kartu su kitu metodu – intrauterinine inseminacija (IUI).

Intrauterininė inseminacija (IUI)

Jeigu sperma yra prastos kokybės, nustatomi spermatozoidų judrumo ar kiekio sutrikimai, didelis klampumas, nesuderinamumas, spermatozoidams pasiekti ir apvaisinti kiaušialąstes padeda spermatozoidų sukoncentravimas iš ejakuliato ir injekcija į partnerės gimdą specialiu metu. Daugiau galite skaityti čia.

Operacija

Jeigu kiaušintakiai yra nepratekami, nustatyta endometriozė, fibroidai, kiaušidžių cistos, laparoskopinė operacija taip pat gali grąžinti vaisingumą.

Pagalbiniai apvaisinimo būdai

Jeigu sperma yra ypač prastos kokybės, randami tik pavieniai spermatozoidai ejakuliate ar tik sėklidžių punkcijos metu, jeigu kiaušintakiai yra nepratekami ar kiti nevaisingumo gydymo būdai nepadeda, siūlome IVF, ICSI arba TESA procedūras.

Vaisingumas - tai mūsų specializacija. Dirbame šioje srityje nuo 1993 metų, esame vaisingumo pradininkai Lietuvoje, tad maloniai prašome kreiptis į mūsų specialistus. 

 

Uždaryti

Ačiū. Registracija sėkmingai atlikta.

Netrukus su Jumis susisieksime.

Mums jau 15 - metų.

Registruokitės konsultacijai

Darbo laikas