In Vitro Fertilizacija, dar žinoma, kaip IVF, yra procedūra, kurios metu kiaušialąstės yra apvaisinamos laboratorijos sąlygomis, o ne pacientės organizme. In Vitro Fertilizacija tikrąja to žodžio prasme reiškia apvaisinimą stikle, nes apvaisinimas vyksta specializuotame stikliniame mėgintuvėlyje laboratorijoje. IVF gydymas susideda iš daugybės skirtingų procedūrų, vadinamų gydymo ciklu, reikalingų sėkmingam pacientės pastojimui. Sėkminga IVF procedūra susideda iš šių etapų:
-
Pirminė gydytojo konsultacija;
-
Partnerio spermos tyrimas;
-
Nevaisingumo priežasčių tyrimai;
-
Hormonų stimuliacija;
-
Folikulų augimo stebėjimas ultragarsu;
-
Folikulų punkcija (kiaušialąsčių paėmimas);
-
Kiaušialąsčių apvaisinimas stikle;
-
Embrionų perkėlimas į gimdą;
-
Nėštumą palaikantis gydymas;
-
Nėštumo testas patikrinti, ar procedūra pavyko.
IVF procedūros sveikatos rekomendacijos ir reikalavimai
IVF yra rekomenduojama tais atvejais, kuomet moters kiaušintakiai yra nepratekami, prasta jos partnerio spermos kokybė arba yra diagnozuotas kitoks, neaiškios kilmės nevaisingumas. Norint gauti kaip įmanoma geresnius gydymo rezultatus svarbu, kad moters organizme bręstų kiaušialąstės ir moters gimda būtų pasiruošusi priimti apvaisintus kiaušinėlius. Taip pat, norint paskirti IVF gydymą, pacientų pora privalo priklausyti šiems kriterijams:
- Vyras turi sugebėti išskirti spermatozoidus, arba vyro sėklidėse būtų randami spermijai, kuriuos, ypatingais atvejais, Vaisingumo Centre galima paimti iš sėklidžių ar prielipo;
- Moters kiaušidėse bręsta kiaušialąstės, naudojant kontroliuojamą kiaušidžių stimuliaciją;
- Moteris turi normalią ir sveiką gimdą;
- Pora neserga venerinėmis ar infekcinėmis ligomis.
Procesas
Pirmiausiai pacientei yra paskiriami medikamentai, susilpninantys hormonų, atsakingų už kiaušialąsčių gamybą, veiklą. Tai yra privalomas žingsnis norint sukurti pagrindą, reikalingą kiaušidžių stimuliacijai. Kai pagrindas sukuriamas, yra pradedama kiaušidžių stimuliacija. Kiaušidžių stimuliacija yra atliekama medikamentų pagalba, kas dieną suleidžiant po paskirtą vaistų dozę. Taip stimuliuojant kiaušides, organizmas pagamina pakankamai kiaušialąsčių, tam, kad užtektų apvaisinimui. Stimuliacijos tikslas - subrandinti daugiau ir geresnės kokybės kiaušialąsčių nei natūralaus moters organizmo ciklo metu. Daugiau kiaušialąsčių padidina tikimybę, kad, jas apvaisinus, bus gauta daugiau embrionų, skirtų perkėlimui į gimdą Norint užtikrinti sveiką ir tinkamą stimuliaciją yra reikalingas reguliarus vaistų efekto stebėjimas, kuris yra atliekamas ultragarsu ir kraujo tyrimais.
Kai ultragarsas ir kraujo tyrimai parodo pakankamą kiekį folikulų ir kiaušialąsčių, yra paskiriama dar viena medikamentų injekcija. Jos tikslas - garantuoti pakankamą kiaušialąsčių brandos lygį prieš jų paėmimą punkcijos metodu. Kiaušialąstės yra išgaunamos iš gimdos per makštį naudojantis specializuota, itin plona adata su ultragarso pagalba. Tai yra atliekama su bendra nejautra, dieninės procedūros metu mūsų Vaisingumo Centre.
Kiaušialąsčių surinkimo dieną, pacientės partneris turėtų būti pasiruošęs spermos mėginį. Iš šio spermos mėginio laboratorijoje yra išgaunami judriausi ir sveikiausi spermatozoidai. Kai iš pacientės organizmo yra išimamos visos kiaušialąstės, jos yra perkeliamos į specializuotą lėkštelę su paruoštais spermatozoidais ir tiek kiaušialąstės, tiek spermatozoidai yra inkubuojami laboratorijos sąlygomis apvaisinimui įvykdyti. Po apytiksliai 16 valandų inkubacijos, kiaušialąstės yra patikrinamos, ar jų apvaisinimas įvyko.
Jeigu apvaisinimas įvyko, apvaisintos kiaušialąstės yra auginamos laboratorijoje apie 2-5 paras. Po šio periodo, dažniausiai 2 iš šių kiaušialąsčių, jau pavirtusių embrionais yra perkeliamos tiesiogiai į gimdą, o likusios yra užšaldomos. Perkėlimas yra atliekamas plonu, specializuotu kateteriu per makštį ir gimdos kaklelį. Beveik visais atvejais, ši procedūra yra neskausminga. Praėjus 14 dienų po patalpinimo, yra atliekamas nėštumo testas. Jeigu rezultatas teigiamas, ir procedūra yra laikoma sėkminga, 2-3 sav. po jo yra atliekamas ultragarso tyrimas, norint patikrinti ar embrionas tebėra sveikas, gyvas ir ar sėkmingai prisitvirtino gimdoje.